Hvad er Supply Chain Management? – AVT Business School
Supply Chain Management, forkortet som SCM, handler overordnet om, at håndtere en virksomheds vare- og materialestrømme helt fra råvareleverandør til slutforbruger. Man arbejder dermed med, at få samspillet mellem de forskellige aktører i virksomhedens værdiskabende aktiviteter til, at gå op i en højere enhed.
Supply Chain Management – hvad skal det bruges til?
Supply Chain Management er et begreb der ofte benyttes. Årsagen er, at ledelsesystemet ser på samtlige af en virksomheds værdiskabende aktiviteter, såsom virksomhedens infrastrutur, menneskelige ressourcer, produktion m.m., som betegnes som virksomhedens værdikæde.
Det er disse aktiviteter som man som Supply Chain Manager arbejder med, at få til at fungere i samspil med hinanden. Et eksempel på en Supply Chain Management analyse kunne være, at se på et færdigt produkt som en taske. Elementerne i at frembringe en værdifuld taske er, ud over selve råmaterialerne og produktionen af tasken, også selve produktudviklingen, markedsføringen, transportvirksomheden som kører de færdigtproducerede tasker til forhandleren og mange flere.
Global Supply Chain Management
Når man ser på Supply Chain Management i en virksomhed (og som Supply Chain Manager), anvender man ofte et globalt perspektiv, idet de fleste virksomheder i dag gør brug af leverandører eller samarbejdspartnere globalt.
Der findes ikke én enkelt Supply Chain Management struktur, og dermed ikke en simpel opskrift på hvordan de bør gøres. Det handler derimod om, at træffe en række strategiske beslutninger angående virksomhedens styrings-og reguleringsstruktur.
Supply Chain Management på AVT Business School
På AVT Business School undervises der i faget Operational Excellence & Supply Chain Management på uddannelsen: Certificate in Business Administration (CBA) in Influential Leadership. Denne uddannelse er for mellemlederen med ambitioner om at blive topleder. Samtidig er CBA’en første del af AVT’s Executive MBA.
Faget undervises af Senior Lecturer Don Kieffer fra MIT Sloan School of Management, som har stor viden og erfaring indenfor emnet. Han lærer blandt andet de studerende at diagnosticere, forbedre, designe og lede arbejdet I en organisation. Du kan læse mere om Don Kieffer her.
Book et møde
Er du interesseret i, at høre mere om en MBA, så book et møde med os. Det vil foregå som en helt uformel samtale om dine drømme og overvejelser.